Aparatura diagnostyczna w medycynie

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to jeszcze dużo przystępne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej klas układu optycznego ze określonym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można zdobyć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Vivese Senso Duo Shampoo 2Vivese Senso Duo Shampoo 2. šampon proti vypadávání vlasů

Kolposkop zaś jego wykonanie

Kolposkop poleca się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a także pochwy i sromu w celu wykrycia zmian, które mogłyby świadczyć o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Uczy się, że dokładność diagnozy wykonanej przez kolposkop ma od 79 do niemal 97%, w relacje od jego kształtu.

Jak robi badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka stoi na fotelu ginekologicznym. Na indywidualnym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który umożliwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy organizowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego zachowuje się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w dobrym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie badania i odkrywanie go na profesjonalnym ekranie, a także pisanie i drukowanie dla pacjentki, kiedy i do punktów przygotowania dokumentacji medycznej i umieszczenia diagnozy.